Uprawnienia geodezyjne

Uprawnienia Geodezyjne

Uprawnienia geodezyjne zgodnie z Ustawą Prawo Geodezyjne i Kartograficzne są obligatowyjne do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii.

Kończąc edukację w technikum czy na studiach geodeta nie jest samodzielnym geodetą. Oznacza to tyle, że musi pracować dla kogoś, kto posiada uprawnienia i pod opieką takiej osoby. Aby móc samemu wykonywać zawód musi przystąpić do państwowego egzaminu. Rzecz jasna, że po odbyciu praktyki zawodowej i z odpowiednim doświadczeniem. Aktualnie minimalny czas takiej praktyki wynosi 1 rok. Termin ten dotyczy osób, które ukończyły studia magisterskie z zaresu geodezji i kartografii. Praktykę zawodową dokumentuje się w dzienniku praktyk.  Rozporządzenie określa jakie typy prac powinny znaleźć się wykazie prac w dzienniku praktyki.

Przygotowanie do egzaminu na uprawnienia zawodowe

Egzaminy na uprawnienia zawodowe odbywają się w Warszawie, praktycznie co dwa miesiące. Egzamin zawodowy składa się z trzech części. Pierwsza część to test, później jest część opisowa z trzema pytaniami otwartymi, ostatnim etapem jest egzamin ustny. Pojawia się pytanie co może pojawić się na egzaminie? Egzamin jest tylko i wyłącznie z wiedzy z aktów prawnych, którymi powinniśmy posługiwać się na codzień w zawodzie geodety. Egzamin wymaga przygotowania się do niego, bez takiego przygotowania byłoby trudno go zdać. Trudność polega rzede wszystkim na małej ilości czasu na zastanawianie się nad pytaniami. Właściwie na zastanawianie się nie ma wcale czasu. Dodatkowo pisemny egzamin wymaga sprawnego i szybkiego pisania. Niestety w pracy codziennej rzadko korzysta się z długopisów i ręczne pisanie egzaminu może również stanowić problem. W przygotowani do egzaminu mogą pomóc kursy, książki, doświadczenie innych geodetów, fora internetowe czy strony internetowe. Pytania z egzaminów publikowane są przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii na stronie internetowej.

Jak sprawdzić czy geodeta posiada uprawnienia zawodowe?

Na stronie inetrnetowej Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii najduje się wyszukiwarka geodetów. Tam można sprawdzić czy dany geodeta posiada uprawnienia, nr świadectwa oraz datę wpisu. Jest to najbardziej wiarygodne źródło wiedzy na temat uprawnionych geodetów.

 

Nasza wiedza i doświadczenie

 

Posiadamy uprawnienia geodezyjne niezbędne do wykonywania prac geodezyjnych.

Nie ograniczamy się do sprzedaży naszych usług – oferujemy również rozwiązania.

pomiary geodezyjne

Dysponujemy sprzętem roboczym na miarę potrzeb klienta i elastycznym podejściem do zawierzonych zadań.

 

Korzystamy z profesjonalnego geodezyjnego oprogramowania między innymi: C-GEO, GEO-INFO, TURBO MAP, oprogramowanie typu CAD, QGIS, a także standardowego pakietu biurowego OpenOffice.

 

Działamy na terenach województw wielkopolskiego oraz dolnośląskiego i lubuskiego. Jesteśmy mobilną firmą, jeżeli zaistniałaby potrzeba realizacji prac w innych rejonach Polski z całą pewnością jesteśmy na to gotowi.