Recenzja GEO-INFO
GEO-INFO system, który dzieli 😉
GEO-INFO to system składający się z modułów służący do obsługi ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, wymiany danych między ośrodkiem, a wykonawcą. Baza danych to środowisko MS SQL Server lub/oraz Oracle. Pominę opisywanie poszczególnych modułów. Zdecydowanie na rynku geodezyjnym dotyczącym tego typu systemów są braki.
System powstawał od lat 90′ i początkowo posiadał wiele błędów i braków, testerami oprogramowania były ośrodki, które musiały zapłacić za licencje. Do tej pory system budzi kontrowersje w środowisku geodezyjnym, jedni podziwiają, inni gardzą. System jest unowocześniany i dostosowywany do wymogów przespisów prawncyh. Niestety przekłada się to na sporą ilość wersji oprogramowania.
Dla wykonawców prac geodezyjnych duża ilość wersji oprogramowania jest uciążliwa. Współpracując z różnymi ośrodkami geodeci muszą zdobywać w pierwszej kolejności informację o wersji systemu, na której pracuje ośrodek. Zdecydowanym udogodnieniem są darmowe wersje Detla (demo pełnego systemu) udostępnianie przez ośrodki. Wykonawcy mogą bezproblemowo generować i przekazywać pliki wsadowe z wynikami swoich prac do systemu w ośrodku dzięki udostępnionym Deltom. Jednocześnie rodzi się pytanie: „dlaczego taka wersja jest udostępniana”? Czy nie byłoby łatwiej dodać moduł do generowania plików wsadowych do ulubionych programów obliczeniowych? Pewnie tak, zauważalne było wyciągnięcie ręki ze strony oprogramowań obliczeniowych w tym kierunku. Ale wydaje się, że GEO-INFO marzy się zawładnięcie całym rynkiem oprogramowań 😉 Z całą pewnością widoczna jest rzetelna i profesjonalna kampania reklamową na rzecz systemu oraz silne wsparcie odpowiednich osób.
Od strony użytkownika system wydaje się być ok- ani słaby, ani dobry, ma wady, ale ma też zalety. Dużo zależy od predyspozycji użytkownika i jego przyzwyczajeń. System wydaje się być mocno intuicyjny. Instalacja Delty dla początkującego użytkownika nie powinna stanowić problemu, zajmuje kilka minut i można natychmiast używać. Geoinfo mapa to pełne środowisko bazodanowe i konfiguracja może sprawiać problem osobom, które wcześniej nie konfigurowały takiego systemu. Kursy oferowane przez geoinfo są stosunkowo drogie, ale coraz więcej tutoriali można odnaleźć na youtube:
Mi jako użytkownikowi brakuje skrótów klawiszowych w Delcie, które mogłyby przyspieszyć wprowadzanie danych. Można znaleźć 2 sktórty klawiszowe: ctrl+P i f7 (konfiguracja-> wyświetlanie nr pikiet)
System jednak nie generuje plików w formacie wymiany danych GML, ciekawa jestem jak problem ten zostanie rozwiązany 🙂