Kamienie graniczne, znaki graniczne, (..)
Kamienie graniczne
Kamienie graniczne i inne trwałe znaki graniczne służą oznaczeniu w terenie położenia punktów granicznych. Stabilizacja (trwałe oznaczenie punktów granicznych) służy przestrzennemu oznaczeniu przebiegu granicy działki, nieruchomości w terenie. Granice działki, nieruchomości są oznaczeniem zasięgu prawa własności, natomiast trwałe oznaczenie punktów granicznych pełni również funcję dowodową (tak jak inne dokumenty). Zatem w interesie właścicieli nieruchomości jest, ażeby być w posiadaniu działki, której punkty graniczne są trwale stabilizowane znakami granicznymi. Znaki graniczne podlegają ochronie prawnej, co oznacza, że niszczenie lub przesuwanie takich znaków podlega karze. Zgodnie z artykułem 277 kodeksu karnego za niszczenie, przesuwanie i celowe ukrywanie znaków granicznych grozi: kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie rozgraniczania nieruchomości punkty graniczne mogą być oznaczone znakami granicznymi lub określone jednoznacznie na trwałym istniejącym elemencie zagospodarowania przestrzennego (np narożnik budynku).
Do stabilizacji punktów granicznych używa się różnych znaków. Mogą to być kamienie graniczne betonowe z wyrytym centrycznie krzyżem.
Na zdjęciu widać kamień graniczny z jego proflilu. Po wkopaniu kamienia ziemia odsypała się i ukazała profil wkopanego kamienia. Jak widać na załączonym zdjęciu jest on wykonany z betonu, w kształcie ściętego ostrosłupa.
Kamienie graniczne mogą być wykonane z granitu:
Do podziemnej stabilizacji punktów granicznych lub podwójnej stabilizacji punktu granicznego pod kamieniem granicznym wkopywane są najczęściej dreny lub szklane butelki. Podwójna stabilizacja jest przydatną formą oznaczenia punktu granicznego w przypadku zniszczenia naziemnego znaku granicznego. Podwójna oznaczenie punktów granicznych ma na celu potwierdzenie lokalizacji pierwotnego miejsca granicznika np. w procedurze wznowienia znaków granicznych.
Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której przypadkowo zniszczeniu ulegną znaki graniczne zainetresowane strony mogą zlecić geodecie wykonanie procedury wznowienia znaków granicznych. Wznowienie znaków granicznych zgodnie z ustawą Prawo Geodezyjne i Kartograficzne jest możliwe jeżeli znaki graniczne zostały: przesunięte, uszkodzone lub zniszczone, ale były ustalone uprzednio i istnieją dokumenty pozwalające na określenie ich pierwotnego położenia. Wznowienie znaków granicznych wykonuje się na zlecenie zainteresowanych stron. Więcej o procedurze wznawiania znaków granicznych opisane w ofercie:
Można spotykać się w terenie również z oznaczeniem punktów kamieni granicznych przez polne kamienie pełniące funkcję graniczników.