Nowelizacja Ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne

klio | 21 lutego 2020 | 0 | wiadomosci

Nowelizacja Ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne

Nowelizacja Ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne zakończona. Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 r jest jedną z najważniejszych ustaw dla geodetów. Normuje problematykę geodezji. Od dłuższego czasu trwały prace nad nowelizacją ustawy. Wszyscy uczestnicy procesu inwestycyjno-budowlanego zdają sobie sprawę z konieczności wprowadzenia zmian. Czy wprowadzone zmiany spełnią oczekiwania wyżej wymienionych osób?

Przyczyny zmian

Na stronie inernetowej Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów można odnaleźć informacje odnośnie przyczyn nowelizacji. Jedną z przyczyn są ograniczenia w prowadzeniu zasobu geodezyjnego, prowadzeniu prac geodezyjnych, a także zdobywaniu uprawnień zawodowych. Wprowadzone zmiany maja na celu usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego. Na stronie internetowej Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii umieszczono  czym jest nowelizacja i jakie są jej skutki:

„Nowelizacja oznacza:

przyspieszenie procesu inwestycyjnego i usprawnienia dla geodetów,

wprowadzenie bezpłatnego dostępu do znacznej części danych geodezyjnych,

usprawnienie prowadzenia ewidencji gruntów i budynków, zapewnienie lepszego finansowania geodezji w powiatach.”

źródło: http://www.gugik.gov.pl/aktualnosci/13.02.2020-nowelizacja-prawa-geodezyjnego-i-kartograficznego-uchwalona-przez-sejm-rp

Zmiany istotne dla  wykonawców geodezyjnych

 

Art. 2 pkt 7a definiuje czym jest mapa do celów projektowych oraz posiada klauzulę urzędową przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego.

Brakuje racjonalnych argumentów, aby uzasadnić ten zapis. Uprzednio mapa do celów projektowych służyła  zleceniodawcom. Na bazie wykupionych materiałów z zasobu geodezyjnego geodeta tworzył mapę zgodnie z uzgodnieniami zleceniodawcy, często domierzając dodatkowe obiekty.  Aktualnie przepis ingeruje w umowę między zleceniodawcą, a zleceniobiorcą. Jest to zaprzeczenie zasad wolnorynkowych, gdzie twórca, właściciel nie może sprzedać swoich produktów, mimo że ponosi odpowiedzialność prawną za poprawność wykonania takiej mapy. Klauzula służy poinformowaniu zleceniodawcy, ze powiatowy zasób geodezyjny  skorzysta  z pomiarów geodezyjnych wykonanych za Pana pieniądze i na Pana zlecenie. Dodatkowo będzie Pan czekał na oklazulowanie mapy.

Art. 12  ust. 1a zgłoszenie prac geodezyjnych może nastąpić nie później niż w terminie 5 dni roboczych od rozpoczęcia tych prac

„Art. 12b  ust. 1a 1a. Weryfikacja jest dokonywana niezwłocznie, a w przypadku prac, o których mowa w
art. 12 ust. 1 pkt 3, dla obszaru objętego zgłoszeniem prac:
1) do 1 ha – nie później niż w terminie 7 dni roboczych,
2) powyżej 1 ha do 10 ha – nie później niż w terminie 10 dni roboczych,
3) powyżej 10 ha – nie później niż w terminie 20 dni roboczych”

Zapis miał na celu przyspieszyć weryfikację operatów geodezyjnych, jednakże tylko pozornie ponieważ dodano zapis:  z przyczyn niezależnych od organu terminy nie obowiązują.

Deklarowany termin zakończenia prac geodezyjnych nie może być dłuższy niż 1 rok od dnia rozpoczęcia tych prac. Można przedłużać termin. Zapis jest skrajnie bezużyteczny, nakłada na wykonawcę prac geodezyjnych nieustający obowiązek monitorowania terminów wykonywania wszystkich wykonywanych prac. Terminy wykonywania prac zależne w głównej mierze są od zleceniodawców, ale geodeci muszą spowiadać sie z tych terminów przed starostą.

 

Wnioski

Zmiany pozornie przyspieszają pracę wykonawców geodezyjnych, zwiększają nakłady pracy nad zgłaszniem prac geodezyjnych, zwiększają opłaty za materiały geodezyjne. Przede wszystkim zmniejszają znaczenie wykonawcy prac geodezyjnych na rzecz urzędników.

Moim zdaniem zmiany nie rozwiązują problemów trapiących geodezję od wielu lat. Brakuje solidnych reform. Brudy nadal zamiatane pod dywan.

Related Posts

Volunteered Geographic Information

klio | 3 lipca 2024 | 0

Volunteered Geographic Information pojęcie odnosi się do informacji geograficznej tworzonej przez w znacznej większości amatorów- użytkowników Internetu. Rozwój technologii spowodował łatwy dostęp do danych przestrzennych oraz środowisk do ich przetwarzania.…

Top 5 wtyczek w QGIS

klio | 20 października 2023 | 0

Top 5 wtyczek w QGIS jest moja sugestią dotycząca wykorzystania programu powszechnie do celów geodezyjnych. Jak sama nazwa wskazuje środowisko QGIS jest dedykowane GIS-owym rozwiązaniom, jednakże można wykorzystywać je również…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasza wiedza i doświadczenie

 

Posiadamy uprawnienia geodezyjne niezbędne do wykonywania prac geodezyjnych.

Nie ograniczamy się do sprzedaży naszych usług – oferujemy również rozwiązania.

pomiary geodezyjne

Dysponujemy sprzętem roboczym na miarę potrzeb klienta i elastycznym podejściem do zawierzonych zadań.

 

Korzystamy z profesjonalnego geodezyjnego oprogramowania między innymi: C-GEO, GEO-INFO, TURBO MAP, oprogramowanie typu CAD, QGIS, a także standardowego pakietu biurowego OpenOffice.

 

Działamy na terenach województw wielkopolskiego oraz dolnośląskiego i lubuskiego. Jesteśmy mobilną firmą, jeżeli zaistniałaby potrzeba realizacji prac w innych rejonach Polski z całą pewnością jesteśmy na to gotowi.