
Ustalenie granic działek ewidencyjnych
klio | 23 maja 2025 | 2 | wiadomosci , Wpisy
Ustalenie granic działek ewidencyjnych wykonujemy na zlecenie właścicieli nieruchomości, którzy nie maja wiedzy odnośnie położenia granic nieruchomości. W toku prac geodezyjnych wykonuje się analizę dokumentów znajdujących się w Państwowym Zasobie Geodezyjnym i Kartograficznym. Po analizie dokumentów przeprowadza się pomiary terenowe. Czynności te mają na celu przygotowanie do wykonania procedury ustalenia granic działek w trybie §33 Rozporządzenia MRPiT w sprawie EGiB. Procedurę taką przeprowadza się ze względu na brak dokumentacji pozwalającej na odtworzenie położenia granic lub sprzeczność w dokumentach.

Zmiany w rozporządzeniu MRPiT w sprawie EGiB
Od stycznia 2025 roku pojawiły się kontrowersje związane ze zmianą treści rozporządzenia MRPiT w sprawie EGiB. Zgodnie z rozporządzeniem nie jest możliwe oznaczenie granic kamieniami granicznymi podczas ustalenia granic działek ewidencyjnych. Wykonując ustalenie granic działek ewidencyjnych należy oznaczyć granice palikami. Paliki służą tymczasowemu oznaczeniu granic działek ewidencyjnych. Następnie sporządza się dokumentację i przekazuje się ją do PZGiK. Po pozytywnej weryfikacji można dokonać wkopania kamieni granicznych czyli trwałego oznaczenia granic działek. Więcej informacji dotyczący kamieni granicznych.

Wnioski
Po prawie pół rocznym zastosowaniu zmian przy procedurze ustalenia granic działek ewidencyjnych nasuwają się jednoznaczne wnioski. Jedyną przyczyną wprowadzonych zmian wydają się być kwestie finansowe. Zmiany wymuszają na geodetach podwójne koszty zgłoszeń prac geodezyjnych (ewentualnie etapowanie prac). Podwójne koszty zawiadomień wysyłanych Pocztą Polską za zwrotnym potwierdzeniem. Zbędne i wielokrotne wyjazdy w teren. Podwójny nakład czasu pracy przy sporządzaniu dokumentacji . W konsekwencji koszty przerzucone są na obywateli (klientów). Procedura ustalenia granic działek ewidencyjnych jest procedurą mającą na celu podtrzymanie i zabezpieczenie relacji sąsiedzkich. Niestety zmiany wprowadzone rozporządzeniem powodują destabilizację tych relacji. Geodeta, który wykonuję procedurę ustalenia granic działek ewidencyjnych powinien posiadać stosowne uprawnienia geodezyjne oraz kompetencje społeczne. Jednakże tłumaczenie klientom w terenie o braku możliwości stabilizacji granic powoduje zmniejszenie zaufania do wykonywanego zawodu.
Nie można doszukać się pozytywnych aspektów wprowadzonych zmian. Niewątpliwym faktem jest potrzeba zmian w geodezji. Ustawy i rozporządzenia nierzadko są ze sobą sprzeczne. Oburzająca jest jednak rzeczywistość, gdzie zmienia się prawo dobrze funkcjonujące na prawo problematyczne, a problemy zamiata się pod dywan. GEOFORUM sporządziło ankietę odnośnie efektów zmian wprowadzonych wyżej wymienionym rozporządzeniem.
Bardzo interesujący artykuł
Pani Karolino, dziękuje bardzo za ten wpis. Pomógł zrozumieć pewne procedury. Bardzo przydatny artykuł w temacie granic nieruchomości dla osób w tym niezorientowanych.