Stabilizacja kamieniami granicznymi

klio | 13 stycznia 2022 | 7 | wiadomosci

Punkty graniczne działki

Stabilizacja kamieniami granicznymi punktów granicznych działki jest nieobowiązkowa. Stabilizację kamieniami granicznymi wykonuje się, kiedy zgłoszenie pracy geodezyjnej w Starostwie Powiatowym ma na celu:

  • wznowienie znaków granicznych, wyznaczenie punktów granicznych lub ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych,
  • sporządzenie dokumentacji geodezyjnej na potrzeby rozgraniczenia nieruchomości

Podczas gdy celem pracy geodezyjnej jest podział działki w tzw. trybie administracyjnym, zakończonym decyzją administracyjną nie dokonuje się stabilizacji kamieniami granicznymi. Po ujawnieniu podziału działki w EGiB  zgłasza się kolejną pracę geodezyjną mającą na celu: wyznaczenie punktów granicznych. Są to dodatkowe koszty dla geodety.

 

Zamiany w wykonywanych procedurach

Dotychczas podczas podziału rolnego oraz ustalenia granic działki w trybie rozporządzenia  sprawie ewidencji gruntów i budynków nie stabilizowano znakami granicznymi punktów granicznych. Dopiero po ujawieniu punktów granicznych w EGiB zgłaszano prace, których celem było: wyznaczenie punktów granicznych. Aktualne interpretacje prawne pozwalają kierownikom prac geodezyjnych na stabilizację punktów granicznych kamieniami granicznymi w jednej procedurze, podczas zgłoszonego jednego celu pracy jakim jest:  ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych czy porządzenie mapy z projektem podziału działki rolnej. W przypadku ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych stabilizacja znakami granicznymi jest dobrowolna- dopuszczalna lecz nie obowiązkowa. Zgodnie z § 33.4 Trwała stabilizacja punktów granicznych może
nastąpić z inicjatywy zainteresowanych podmiotów. W przypadku podziału w tzw. trybie rolnym brak przepisów prawnych, które regulują kwestię stabilizacji kamieniami granicznymi. Zgodnie z tradycją geodezyjna kamienie graniczne były wkopywane podczas podziału, ponieważ podział tzw. rolny nie kończy się wydaniem decyzji administracyjnej. Także powrócono w interpretacjach prawnych do dawniej stosowanej tradycji.

 

Rodzaje kamieni granicznych

O stabilizacji kamieniami granicznymi i czym one są piszę na mojej stronie internetowej w tym miejcu: https://geo-karto-linia.pl/z-zycia-geodezji/kamienie-graniczne-znaki-graniczne/

betonowy kamień graniczny
betonowy kamień graniczny

 

granitowy kamień graniczny
granitowy kamień graniczny

 

 

 

Related Posts

Volunteered Geographic Information

klio | 3 lipca 2024 | 0

Volunteered Geographic Information pojęcie odnosi się do informacji geograficznej tworzonej przez w znacznej większości amatorów- użytkowników Internetu. Rozwój technologii spowodował łatwy dostęp do danych przestrzennych oraz środowisk do ich przetwarzania.…

Top 5 wtyczek w QGIS

klio | 20 października 2023 | 0

Top 5 wtyczek w QGIS jest moja sugestią dotycząca wykorzystania programu powszechnie do celów geodezyjnych. Jak sama nazwa wskazuje środowisko QGIS jest dedykowane GIS-owym rozwiązaniom, jednakże można wykorzystywać je również…

1 thought on “Stabilizacja kamieniami granicznymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasza wiedza i doświadczenie

 

Posiadamy uprawnienia geodezyjne niezbędne do wykonywania prac geodezyjnych.

Nie ograniczamy się do sprzedaży naszych usług – oferujemy również rozwiązania.

pomiary geodezyjne

Dysponujemy sprzętem roboczym na miarę potrzeb klienta i elastycznym podejściem do zawierzonych zadań.

 

Korzystamy z profesjonalnego geodezyjnego oprogramowania między innymi: C-GEO, GEO-INFO, TURBO MAP, oprogramowanie typu CAD, QGIS, a także standardowego pakietu biurowego OpenOffice.

 

Działamy na terenach województw wielkopolskiego oraz dolnośląskiego i lubuskiego. Jesteśmy mobilną firmą, jeżeli zaistniałaby potrzeba realizacji prac w innych rejonach Polski z całą pewnością jesteśmy na to gotowi.