Recenzja programu C-geo

klio | 14 czerwca 2018 | 0 | wiadomosci

Program do obliczeń

C-geo jest jednym z najbardziej popularnych programów geodezyjnych przeznaczonych do profesjonalnych obliczeń. Na rynku geodezyjnym istnieje kilka lub kilkanaście programów obliczeniowych.  Według danych internetowych powstał w 1994, ale z całą pewnością można swierdzić, że jest unowocześniany i dostosowywany do dnia dzisiejszego. Być może, to że c-geo „żyje” i jest rozwijany sprawia, że jest tak popularnym programem.

Osoba początkująca może pogubić się w gąszczu funkcji, okienek, „prawych klawiszy”, klawiszy skrótów, warstw, ustawień projektu i wreszcie ustawień samego programu. Niestety dla totalnie początkującego geodety program może być przerażający, pomimo że jest bardzo intuicyjny. Być może geodeci, którzy dorastali razem z c-geo, podziwiają jego rozwój, ale nie jestem pewna czy osoba początkująca doceni jego wszechstronność.

Wszechstronność programu

C-geo składa się z części mapowej – mapa i części tabelarycznej -tabela oraz z części bazodanowej. Program pozwala na wszelkie możliwe, potrzebne  obliczenia potrzebne do realizacji standardowych geodezyjnych prac. Obsługuje duże ilości formatów (umożliwia eksport i import formatów jak na zdjęciu poniżej: 

 

import/eksport

Zdecydowanie program jest nastawiony na współrpacę z innymi profesjonalnymi programami i formatami plików. Super udogodnieniem jest współpraca z kadowskimi formatami dxf czy dwg. Program umożliwia również generowanie plików wsadowych wymaganych rozporządeniem dla Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w formacie GML. Współpracuje również z formatami generowanymi przez inny system bazodanowy GEO-INFO. 

Cechą wyróżniającą program wśród innych programów obliczeniowych jest zdecydowanie mocno rozbudowana część mapowa, w której można bardzo dużo opracować w szczególności jeśli chodzi o plik wsadowy. Jednakże nie jest to program typu cad i mi osobiście brakuje  funkcji graficznych, aby móc w tym programie swobodnie przygotowywać mapy. Aktualnie  nie jest to wygodne narzędzie do tworzenia map, natomiast zdecydowanie jest bardzo dobrym i wygodnym narzędziem obliczeniowym z częścią graficzną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related Posts

Volunteered Geographic Information

klio | 3 lipca 2024 | 4

Volunteered Geographic Information pojęcie odnosi się do informacji geograficznej tworzonej przez w znacznej większości amatorów- użytkowników Internetu. Rozwój technologii spowodował łatwy dostęp do danych przestrzennych oraz środowisk do ich przetwarzania.…

Top 5 wtyczek w QGIS

klio | 20 października 2023 | 1

Top 5 wtyczek w QGIS jest moja sugestią dotycząca wykorzystania programu powszechnie do celów geodezyjnych. Jak sama nazwa wskazuje środowisko QGIS jest dedykowane GIS-owym rozwiązaniom, jednakże można wykorzystywać je również…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasza wiedza i doświadczenie

 

Posiadamy uprawnienia geodezyjne niezbędne do wykonywania prac geodezyjnych.

Nie ograniczamy się do sprzedaży naszych usług – oferujemy również rozwiązania.

pomiary geodezyjne

Dysponujemy sprzętem roboczym na miarę potrzeb klienta i elastycznym podejściem do zawierzonych zadań.

 

Korzystamy z profesjonalnego geodezyjnego oprogramowania między innymi: C-GEO, GEO-INFO, TURBO MAP, oprogramowanie typu CAD, QGIS, a także standardowego pakietu biurowego OpenOffice.

 

Działamy na terenach województw wielkopolskiego oraz dolnośląskiego i lubuskiego. Jesteśmy mobilną firmą, jeżeli zaistniałaby potrzeba realizacji prac w innych rejonach Polski z całą pewnością jesteśmy na to gotowi.